Wstęp do Kognitywistyki, 2016-17


W pierwszym semestrze mamy zaliczenie, a w drugim egzamin.
Zaliczenie jest na ocenę, przewidziano za nie 2 pt ECTS, więc trzeba się będzie napracować ...

Uwaga: w semestrze letnim 2017 spróbujemy zamiast poprzednich komentarzy innej metody: na końcu każdego wykładu są pytania (są też osobno na liście pytań) . Trzeba wybrać sobie 3 z nich i spróbować na nie odpowiedzieć. Mam nadzieję, że to pozwoli Wam na ocenę, na ile potraficie odpowiedzieć na pytania, które będą na egzaminie. Nie trzeba więc podsumowywać ani komentować notatek, chociaż jeśli macie coś ciekawego do dodania to zawsze jest mile widziane i wyżej oceniane. Nie wiem jak to będzie działać, dlatego tylko zabieliłem instrukcje na temat pisania komentarzy i przesunąłem je na koniec. Wszyscy fachowcy twierdzą, że aktywne uczenie jest najlepszą metodą przyswajania wiedzy. Pytania mają służyć do tego, byście się sami mogli sprawdzić porównując swoje odpowiedzi z informacjami na stronach wykładów. Wybieramy tylko kilka, ale na egzaminie postaram się by nie było tych łatwych, przez Was wybieranych ... Jeśli chcecie mieć łatwe musicie więc wybierać najtrudniejsze!

Do każdego tematu jest osobna podstrona. Proszę dopisywać swoje odpowiedzi trzymając się kolejności alfabetycznej nazwisk. Komentarze nie powinny się powtarzać, więc kto pierwszy ten ma łatwiej, a kto później może komentować innych, można je dodawać i poprawiać kilka razy.
W semestrze mamy 15 tygodni. Tu jest tylko 12 tematów (mamy nie 45, ale zwykle ponad 60-minutowe spotkania, wiec zamiast 15 jest 12). Za komentarze, pytania czy uwagi można dostać maksymalnie 120 punktów. Każde z pytań to 10 punktów (tak jak na egzaminie), ale dla jednego tematu mamy 3 pytania więc sumę punktów za nie podzielę przez 30 by dla każdego tematu było maksymalnie 10 punktów. Trzeba uzyskać przynajmniej połowę (60 punktów) na ocenę dostateczną. Punkty będę też uwzględniał przy podwyższaniu ocen. Szczegółowy regulamin punktacji jest na stronie wykładu.

Punktacja komentarza: poniżej 5 niezaliczone (nie na temat, niewiele napisano lub są wyraźne błędy), 5 minimum, 6 trochę ponad minimum, 7-przeciętnie pozytywnie, 8 ciekawie, 9-10 dobrze, swoje przemyślenia, streszczenie i ciekawe pytania.

Strony Wiki mają historię edycji, więc łatwo sprawdzić czy ktoś się nie spóźnił. Każdy członek Wiki może sam dopisać swoje nazwisko na stronie komentarzy, skopiowałem wszystkie nazwiska jakie były w USOS.

Komentarze trzeba zrobić po danym wykładzie a przed kolejnym wykładem, czyli do wtorku w południe (tj. godzina 12:00), macie więc na to tydzień. Przed wykładem musimy to przeczytać by znaleźć jakieś ciekawe pytania i się do nich odnieść w czasie wykładu. Po godzinie 12 we wtorek proszę już stron nie edytować. Kara za pisanie po terminie wynosi 5 punkt na minus i brak uznania wpisu.

Uwaga techniczna: Niestety edycja strony potrafi się zablokować jeśli w ostatnim momencie wiele osób próbuje coś na niej pisać, dlatego nie czekajcie na ostatni moment, a notatki trzymajcie sobie w swoich plikach tekstowych i wklejajcie tutaj zamiast wpisywać, by Wam nie przepadło to co napiszecie. Sprawdźcie też, czy się zapisało dobrze, bo nie mogę po tygodniu od terminu szukać, czy się komuś nie wymazało.
Te strony Wiki może czytać każdy, ale tylko osoby, które zapraszam (czyli Wy) mogą je edytować.

Jeśli ktoś nie ma czasu chodzić na wykłady, czytać notatek, przemyśleć poruszanych zagadnień, a liczy tylko na parę dni przed egzaminem, w których się wszystkiego nauczy, nie powinien się spodziewać pozytywnej oceny ... wystarczy popatrzeć na poprzednie lata.

Notatki do wykładów w semestrze zimowym.
Notatki do wykładów w semestrze letnim.

Uwaga: po ostatnim wykładzie już nie będę do komentarzy z I semestru zaglądał!
Skala ocen: mamy 120 punktów na semestr, połowa tj. 60 konieczna jest na zaliczenie lub dopuszczenie do egzaminu w drugim semestrze.
(punkty,ocena) = (110-120;6), (100-110;5), (90-100;4+), (80-90;4), (70-80,3+), (60-70;3), (< 60;2).
Ocena 6 za komentarze oznacza dodatkowe 1/2 oceny doliczone do wyniku egzaminu, czyli dwie oceny 6 to stopień wyżej, a jedna to pół stopnia wyżej.
Wyniki po danym wykładzie są podczepiane na kolejnych podstronach komentarzy.

Rozkład ocen na zaliczenie w semestrze zimowym 2016: x 2 | x 3 | x 3+| x 4 | x 4+ | x 5 |Semestr zimowy 2016/17


Bieżące punkty za komentarze.

A01. Wstęp: umysł, mózg i modele.

A02. Historia pojęć dotyczących umysłu.

A03. Folklor umysłu oraz W03a - Irracjonalne myślenie

A04. Manowce umysłu.

A05. Filozofia umysłu.

A06. Filozofia umysłu - wielkie problemy.

A07. Filozofia kognitywna I.

A08. Filozofia kognitywna II - zarzuty.

A09. Neurofilozofia I.

A10. Neurofilozofia świadomości.

A11. Umysł i ewolucja: zwierzęta.

A12. Umysł i ewolucja: ludzie.
Semestr letni 2017


Bieżące punkty za komentarze


B01. Mózg i umysł: rozwój.

B02. Działanie mózgu: najprostsze teorie I.

B03. Działanie mózgu: najprostsze teorie II.

B04. Homeostaza, pień i wzgórze.

B05. Emocje.

B06. Kora nowa, czucie i wzrok.

B07. Kora nowa: słuch, smak, węch i inne zmysły.

B08. Pamięć

B09. Złożone czynności psychiczne 22.05

B10. Wola, moralność, miłość

B11. Mózg i świadomość.

B12. Neuropsychologia – mózg z klocków.

Egzamin I termin xxx.2017, wyniki będą tu.
drugi termin (poprawkowy) yyy.2017; nie przewiduję kolejnych terminów i dodatkowych poprawek!
W każdym semestrze mamy 12 tematów wykładów, podanych na liście poniżej. Dla każdego z nich należy podsumować jego treść w 3-5 punktach, oraz wybrać do skomentowania najbardziej interesujący, kontrowersyjny, lub najmniej zrozumiały fragment, który warto przedyskutować w czasie kolejnego wykładu. Powinno mi to pozwolić na ocenę, na ile z każdym z tematów się zapoznaliście. Notatki do wykładów będą w przyszłości uzupełniane na podstawie Waszych uwag.

Komentarze powinny dotyczyć tylko głównego tematu danego wykładu, a nie zagadnień, które pojawią się w innych wykładach. Będziemy systematycznie omawiać kolejne tematy. Wasze uwagi powinny być związane z określonym tematem, a nie skakać z tematu na temat. Macie plan wykładu i notatki, więc możecie zobaczyć kiedy będziemy mówić o wolnej woli, twierdzeniu Gödla, eksperymentach Libeta czy innych zagadnieniach. Nie mogę przyznawać punktów w temacie 1 za pytania dotyczące tematu 7. Dobrze jest pokazać, że się istotnie coś z wykładu zrozumiało, zajrzało do podanych materiałów lub zamieszczonych w wykładzie linków. Jeśli strona podczepiona nie działa to łatwo jest ją odnaleźć po słowach kluczowych i zasugerować właściwy link.

Komentarz nie może być opinią nie odwołującą się do faktów, czyli komentarzem "wydaje mi się, że ...", ignorującym zagadnienia omawiane na wykładzie, lub luźnymi spekulacjami nie odwołującymi się do żadnych argumentów czy faktów. Takie wpisy pokazują jedynie, że się nie czytało notatek, ani nic nie zapamiętało z wykładu! Zanim zacznie się coś krytykować (według mnie IQ nie ma sensu) trzeba najpierw poznać fakty i wiedzieć co dokładnie się krytykuje! Możecie też zajrzeć do pytań do danego wykładu i zastanowić się, czy umiecie opowiedzieć na wymienione tam przykładowe pytania ... Bez sprawdzenia, co na ten temat jest w notatkach możecie się mocno na egzaminie rozczarować.